Новини

Відкрили пам’ятник священику Омеляну Ковчу

11 Тра 2012
5

11 травня на Львівщині за участю Глави УГКЦ Святослава (Шевчука) і понад 1000 священиків та ієрархів відкрили пам’ятник Омеляну Ковчу – греко-католицькому священику, який в часи Другої світової війни рятував євреїв, за що був ув’язнений і загинув в концтаборі «Майданек».

Це українська проща, Архиєрейська Божественна літургія та освячення і відкриття пам’ятника Блаженному Священомученику Омеляну Ковчу за участю глави УГКЦ блаженнішого Святослава розпочалася 11 травня 2012 року в м. Перемишляни о 10:30. Участь у прощі взяли понад 1000 священиків з усієї України. Проща відбувалася в Перемишлянах одночасно в двох храмах – церкві святого Миколая, де отець Омелян Ковч був парохом, і у новому храмі св. Володимира і Блаженного Священомученика О. Ковча. Глава УГКЦ у храмі св. Миколая відправив Молебень за участі єпископів, у церкві св. Володимира відбувся початок прощі духовенства і духовна застанова під проводом єпископа-помічника Львівської архієпархії владики Венедикта Алексійчука.

Фото:http://tyzhden.ua/News/49931

Фото:http://tyzhden.ua/News/49931

Опісля на центральній площі міста Перемишляни відбулася Божественна Літургія. Далі — посвячення пам’ятника блаженному священномученику Омеляну Ковчу і його відкриття.

На відкритті виступили свідки життя Омеляна Ковча — Леопольд Козловський, диригент Краківської філармонії та Іван Пуглевич, представник Посольства Ізраїлю Світлана Тяпіна, Генеральний Консул Республіки Польща у Льові Ярослав Дрозд, письменниця Марія Матіос, заступник голови Комітету із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча та Голова Наглядової ради БФ “Гуманітарні ініціативи”  Іван Васюник.

Проект 2.5-метрового бронзового пам’ятника Омелянові Ковчу виготовив скульптор Володимир Одрехівський у співавторстві із архітекторами Олександром Яремою, Олександрою Лібич, Денисом Белюхом та Олександром Матушковим. Кошти на цей пам’ятник дали близько 30 жертводавців — представники різних народів, люди різних конфесій, з різних куточків України. Зокрема, пожертвували на будівництво пам’ятника представники єврейської громади.

Отець Омелян Ковч босоніж стоїть на гранітній плиті, яка символізує землю, зокрема концтабору «Майданека» з хрестом в руці. «Була вимога, щоб пам’ятник був духовно величним і водночас скромним та лаконічним за формою, яким було життя О. Омеляна», – розповідає заступник голови Комітету із вшанування пам’яті  блаженного Священомученика О.Ковча Іван Васюник.

http://zaxid.net/

http://zaxid.net/

Для проектованого пам’ятника використано п’єдестал  з гранітнихне шліфованих брил. Верхня брила у вигляді дуги зі словами отця Омеляна: «… Тут я бачу Бога – знову Бога, який однаковий для всіх…»,  повернута до Хреста, щоб сформувати у відвідувачів бажання поклоніння священомученику із молитвою про його вічну пам’ять.

 

Довідка:

О.Ковч під час німецької окупації Західної України, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, не зважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше 600 свідоцтв про хрещення.

Навесні 1943 року був заарештований гестапо за надання допомоги євреям і ув’язнений у концтаборі Майданек, де таємно продовжував свою священицьку діяльність.

25 березня 1944 р. був газований та спалений у крематорії концтабору смерті Майданек

У 1999 році Єврейська рада України присвоїла отцю О.Ковчу звання «Праведник України».

Беатифікація О.Ковча відбулася 27 червня 2001 р. у Львові під час Божественної літургії за участю Папи Римського Івана Павла ІІ.