Новини

У концтаборі Майданек у Любліні відкрили обеліск греко-католицькому священику Блаженному Омеляну Ковчу

25 Бер 2009
IMG_5609

25 березня у Музеї Майданек (Люблін, Польща) відбулись урочистості з нагоди 65-ї річниці мученицької смерті блаженного о. Омеляна Ковча, що був покровителем греко-католицьких душпастирів.

Програма розпочалась екуменічою молитвою за всіх загиблих на Майданеку, яку очолили Митрополит Перемисько-Варшавський Кир Іван Мартиняк та Архиєпископ Люблінський Юзеф Жицінський. Молитву також відчитав головний рабин міста Люблін, зауваживши, що єврейський народ ніколи не забуде тієї доброти, якою отець Омелян обдарував євреїв, як на волі, так і в концтаборі. По закінченню молитви відбулося урочисте передання землі з Майданека представникам п’ятнадцяти Єпархій та Екзархатів УГКЦ, а також представникам спільнот із Білорусі.

У вітальному слові президента Польщі Лєха Качинського зазначається, що «вшанування отця О. Ковча говорить про перемогу добра над злом, любові над ненавистю». На думку глави Польської держави, ця подія є свідченням духовної спільності та близькості між конфесіями та народами.

«Зворушливим є те, що сьогодні, під час спільної молитви, представники багатьох народів світу віддають шану цій особистості», – зазначається в посланні президента РП. У листі до учасників заходу він порівняв постать о. Омеляна Ковча з такими сподвижниками як Едіта Штайн і Максиміліан Кольбе.

Участь у заході взяв і віце-прем’єр-міністр України, Голова наглядової ради БФ “Гуманітарні ініціативи” Іван Васюник. «Сьогодні ми стоїмо на клаптику польської землі, де понад 60 років тому було пекло, створене фашистськими нелюдами. Майданек – наш вічний біль, він ще довго житиме в серцях нинішніх і прийдешніх поколінь», – зауважив він у своєму виступі. Урядовець констатував, що життя отця О. Ковча – це шлях істинного праведника світу, який був українцем, але міг розуміти і любити інших. «Сьогодні світ знає про Шиндлера, але, на жаль, не знає про українця Омеляна Ковча. Він прийняв тут мученицьку смерть, рятуючи людей іншого народу, іншої віри. Переконаний: кожен із нас докладе всіх зусиль до того, аби отця Омеляна Ковча було визнано «Праведником народів світу», – зауважив український віце-прем’єр. До речі, батько Івана Васюника був онуком Софії Васюник (з дому – Ковч), рідної сестри Григорія Ковча – батька Омеляна Ковча.

IMG_43422

 

Розпочались урочистості спільною екуменічною молитвою за загиблих у концтаборі Майданек, яку провадили кир Іван Мартиняк, митрополит Перемишльсько-Варшавський та митрополит Люблінський Юзеф Жицінський за участю єрархів з України та Польщі. Після молитви відбулося зачитання Декрету проголошення блаженного священомученика Омеляна Ковча Покровителем душпастирів Української Греко-Католицької Церкви і передання праху з Майданеку представникам 15 єпархій і екзархатів в Україні, Білорусі та Польщі.

IMG_5617

Ключовим моментом урочистостей стало відкриття обеліска – пам’ятної таблиці з посланням о. Омеляна Ковча до рідних: «…Тут я бачу Бога – Бога, який однаковий для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей». Обеліск з таблицею спільно відкрили віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник та віце-міністр культури і національної спадщини Польщі Пьотр Жуховскі. Після офіційних привітань і церемонії покладання квітів учасники та почесні гості мали можливість пройти слідами пароха Майданека, як називали його співв’язні та дослідники.

IMG_5644
Додатково:

Блаженний Омелян Ковч (1884-1944) народився 20 серпня 1884 року у Космачі (Косівський район) в родині Григорія Ковча (1861-1919) та Марії з дому Яскевіч-Волфельд (1891-1939). Понад 20 років душпастирював в Перемишлянах (Львівська область). Ув’язнений гітлерівцями за рятування людської гідності спочатку у тюрмі на колишній вулиці Лонцького у Львові, а потім в концентраційному таборі в Майданеку. У листах просив родину, щоби не робила старань про його звільнення, оскільки його обов’язком є підтримувати співв’язнів. Загинув 25 березня 1944 року. Своє перебування в концтаборі на Майданеку сприймав як Божий дар. Єврейська рада України надала о. Ковчу звання «Праведника України». У 2001 році у Львові був беатифікований Папою Іваном Павлом ІІ. Восени 2008 року Синод УГКЦ проголосив блаженного священномученика Омеляна Покровителем душпастирів УГКЦ.